(Ülevaade on kirjutatud Richard Z. Chengi, M.D., Ph.D., artikli põhjal, mis avaldati veebisaidil Orthomolecular Medicine News Service, 22.1.2022, vt www.orthomolecular.org/resources/omns/v18n03.shtml  )

Kuigi C-vitamiin on erakordselt hea vahend (peaaegu) kõikide hädade vastu, on siiski selgunud, et mõnel juhul C-vitamiin ei õigusta kõiki temale pandud lootusi. Üks selliseid on tsütokiinide torm.

Tsütokiinide torm on hiljuti saanud kuulsaks Covid-19 kõige raskemaid sümptomeid ja surma põhjustava nähtusena. Tegelikult kirjeldati seda nähtust juba 28 aastat tagasi, seda esineb hingamisteede viirushaiguste, linnugripi, aidsiga seotud nakkuste, veremürgituse, hepatiitide, Ebola, kollapalaviku, viirusentsefaliidi, immuunravi, süsteemsete haiguste ja ka anafülaktilise šoki korral.

Nähtuse algpõhjus on elu keemias endas: energia saamiseks me peame aeglaselt „põletama” toitaineid hapniku abil, mida saame hingamisega. Kehatemperatuuril on hapnik biradikaal, kuid see on suhteliselt väheaktiivne, tema aktiveerimiseks on vaja sidet metalliga (raud, vask). Ikkagi on selline põletamine biradikaalse hapniku abil üks ohtlik töö, mille ohutuse tagamiseks on organismis nähtud ette palju abinõusid: ohtlike metallide varud on „luku ja riivi taga”, tekkivad kõrvalsaadused (aktiivsed hapnikuühendid) koristatakse kiiresti ära või võetakse kasutusele, lisaks on valvel veel antioksüdantide süsteem. Kui organismi talitlus on häiritud oksüdatiivse stressi tõttu, võib see süsteem üles öelda ja siis tekib äkki palju signaalaineid tsütokiine ja vabu radikaale. Viimased on väga reaktsioonivõimelised ühendid ja kahjustavad paljusid biomolekule; eriti suurt kahju teevad vabad radikaalid küllastumata rasvhapete peroksüdatsiooni ahelreaktsiooni põhjustamisega.

Polüküllastumata (mitme kaksiksidemega) rasvhapetest on olulisemad oomega-3- ja oomega-6-rasvhapped. Mõlemad on eluliselt vajalikud, kuid neid peaks olema võrdselt (1:1). Vahepeal usuti, et küllastunud (ilma kaksiksidemeta) rasvhapped on tervisele kahjulikud ja söödi liiga palju polüküllastumata rasvhappeid (toiduõlisid), eriti oomega-6-rasvhappeid (oomega-6- ja oomega-3-rasvhapete suhe on nüüd lausa 20:1).

Joonis 1. Oomega-6-rasvhapete tarbimise suurenemine ajas ja mitmesuguste haiguste sagenemine samal ajal. Tähistused ülevalt alla:
kollane – metaboolne sündroom
tumesinine – vähisurmad; 62-kordne suurenemine 200 aastaga
punakaspruun – oomega-6-rasvhapete tarbimine, 12-kordne suurenemine
heleroheline – surm südamehaiguse tagajärjel
helepruun – rasvumine; 33-kordne suurenemine 115 aastaga
lilla – II tüüpi suhkurtõbi, 25-kordne suurenemine 80 aastaga.

Kõverad on mõnevõrra sarnased; nende jõnksukesed viimastel aastatel võivad peegeldada moodsa meditsiini saavutusi, üldtendentsid aga püsivad (ainus erand näib olevat surm südamehaiguste tagajärjel (heleroheline joon)).

Rasvhapped on koondunud rakukestasse ja liiga palju polüküllastumata rasvhappeid lähestikku on nagu püssirohutünn – kui miski läheb viltu, siis algab lipiidide peroksüdatsiooni ahelreaktsioon: reaktsiooni igal sammul tekib vaba radikaal, mis ründab lähimat lipiidi kaksiksidet, tekitab järgmise vaba radikaali jne kuni kaksiksidemete lõppemiseni või reaktsiooniahela katkemiseni mõne sobiva antioksüdandi, näiteks E-vitamiini toimel. Elusorganismile tekib sellest väga palju kahju.

On selgunud, et C-vitamiin ei suuda peatada sellist lipiidide väga kiiret radikaalmehhanismiga ahelreaktsiooni – C-vitamiin ei lahustu lipiidides (rasvas) ja ükski rohi ei jõua sinna nii kiiresti jaolegi. (Jah, ka C-vitamiin ei ole „hõbekuul”!) Loodus on aga sedagi arvestanud, et toitainete ohtlik „põletamine” toimub otse selle „püssirohutünni” kõrval ja vahend „tulekahju kustutamiseks” peab olema kohe käepärast võtta. Selleks on samades lipiididest koosnevates rakukestades kohal ka rasvlahustuv antioksüdant E-vitamiin, mis lõpetab reaktsiooniahela. Tuleb siis endale tunnistada, et kõiki lootusi ei tasu panna ühele antioksüdandile – tegelikult töötab organismis antioksüdantide süsteem või kaskaad, milles kõik antioksüdandid on tingimata vajalikud ja peavad olema oma kohal. See kaskaad on kujutatud joonisel 2:

Skeemi kohaselt töötavad antioksüdandid kooskõlastatult nagu kellavärk (selle põhielemendid on sümboolselt näidatudki hammasratastena). Need põhielemendid on lipoehappe redokstsükkel ja glutatiooni redokstsükkel, nendega on sidestatud ubikinooni (koensüüm Q10, CoQ10), E-vitamiini ja C-vitamiini redokstsükkel. Ameeriklastel (ja eestlastel vist mitte vähem) esineb laialdaselt vitamiininappust, eriti levinud on D-vitamiini ja E-vitamiini nappus (95%-l ja 84%-l ameeriklastest), aga ka A-vitamiini ja C-vitamiini nappus (45%-l ja 46%-l). (Need on keskmised numbrid, suitsetajatel olevat näiteks C-vitamiini veel kolmandiku võrra vähem; lisaks tuleb arvestada, et Loodus ei ole kusagil selge sõnaga teatanud, millisest piirist algab nappus – piirmäärad põhinevad meie andmetel ja ka usul.) Kui mõnda antioksüdantset vitamiini napib, siis ei suuda organism lipiidide peroksüdatsiooni ahelreaktsiooni peatada – tekivad suured kahjustused või lõpeb see vitamiininappus isegi surmaga. 

Antioksüdante on ka varem üritatud raskete haiguste vastu kasutada, aga ei ole arvestatud antioksüdantide sellist töötamist kellavärgina, sellest on tulenenud vähemalt osa ebaõnnestumisi. Artikli autor dr R. Z. Cheng väidab, et selles artiklis on esmakordselt kokku viidud oomega-6-rasvhapete liigtarbimine ja lipiidide peroksüdatsiooni ahelreaktsioon (mida on kirjeldatud ka varem) ning on esitatud põhimõte, et antioksüdandid töötavad selle ahelreaktsiooni ärahoidmisel ja ahelate lõpetamisel kellavärgina või kooskõlastatud tiimina – näiteks E-vitamiini puudumise korral C-vitamiin ei suuda ahelreaktsiooni lõpetada. (Lipiidide peroksüdatsiooni ahelreaktsioon on üldse jäänud teadlaste vaateväljast natuke kõrvale.)

Süsteemne ravi antioksüdantidega

Tsütokiinide torm ja oksüdatiivne stress on seotud väga paljude viirushaiguste ja muude haigustega. Süsteemne ravi antioksüdantidega väärib edasist uurimist. See ravimeetod on universaalne – see põhineb biokeemiliste mehhanismide läbinägemisel ja ei ole seotud ühe kindla viirusetüve või isegi ühe kindla viirusega (mis on nn teadmuspõhiste ravimite tavaline viga). Selle meetodiga saab haigust hakata ravima isegi veel enne, kui on selgunud selle põhjus. See on väga oluline üha uute ja uute viiruste ja viirusetüvede ilmumise korral – me ei vaja aega vaktsiinide või ravimite väljaarendamiseks ja testimiseks.

Artiklis kirjeldatakse kellegi raskelt Covidit põdenud Roberti ravimist Manilas. Robertil oli hulk ebasoodsaid kaasnevaid tegureid: kõrge vanus, II tüüpi suhkurtõbi, kõrge vererõhk, rasvumine, B-hepatiidi varasem põdemine. Intensiivraviosakonna tavaraviga tema seisund nädalaga ei paranenud, vaid halvenes, vere küllastatus hapnikuga vähenes 90–92%-ni, kiiresti suurenesid tsütokiinide tormi ennustavad näitajad (C-reaktiivse valgu, D-dimeeride ja ferritiini sisaldus). Perekond palus dr Chengi minna tema ravimist konsulteerima, aga haigla lükkas dr Chengi ettepaneku (integratiivne antioksüdantravi, vt joonis 6) tagasi, kuna see ei olevat vastanud haigla „poliitikale”. Dr Chengilt küsiti uuesti nõu neli päeva hiljem, kui tsütokiinide tormi näitajad olid veelgi suurenenud ja seisund muutunud eluohtlikuks. (Näitajate muutused ajas on esitatud originaalartikli joonistel 3–5.) Seekord haigla loobus oma „poliitikast”, Robert hakkas kohe saama soovitatud ravi ja lasti viis päeva hiljem juba haiglast välja. Dr Chengi soovitatud meetod ravis seega terveks mitme kaasneva ebasoodsa teguriga patsiendi, kuigi sellist ravi alustati alles haiguse hilises staadiumis.

Minu eeskirjad ägeda Covid-19 ravimiseks

Järgmised vahendid võivad aidata ravida ägedaid raskeid viirusnakkusi:

  • C-vitamiin, 10 000 mg päevas (päeva peale jaotatult)
    • või intravenoosne C-vitamiin
    • või liposoomne C-vitamiin, 2000 mg, 3–4 korda päevas
  • D-vitamiin, 5000 TÜ päevas, et D-vitamiini tase veres oleks 50–100 ng/ml
  • E-vitamiin, 1000 TÜ päevas
  • Liposoomne glutatioon 2000 mg või rohkem päevas
    • või intravenoosne glutatioon
  • Magneesium 500–1000 mg päevas
  • Tsink 50–100 mg päevas 7–10 päeva jooksul
  • Vesinikperoksiidi lahus suu ja nina loputamiseks või nebulisaatori kaudu
  • Muud vahendid: B-vitamiinide kompleks, muud antioksüdandid, hüdroksüklorokiin, ivermektiin

 Dr Richard Cheng MD, PhD, Richzc@gmail.com

Joonis 6. Integratiivse antioksüdantravi eeskiri

Järgmisi soovitusi tuleks rakendada kvalifitseeritud arsti järelevalve all:

  1. C-vitamiin: C-vitamiini pulber on hea, kuigi raske Covidi vm raske haiguse puhul tuleks eelistada liposoomset C-vitamiini, kuna seda omastatakse paremini. Väga hea oleks intravenoosne C-vitamiin (30 g päevas või rohkem), kuid seda saab manustada arsti järelevalve all. Kui hakata varakult ja piisavates annustes kasutama, piisab ka tavalisest C-vitamiini pulbrist või hea kvaliteediga liposoomsest C-vitamiinist.
  2. D3-vitamiin: tavaline D3-vitamiini preparaat apteegist peaks kõlbama. Rasketel juhtudel manustab dr Cheng sageli suuri D3-vitamiini annuseid (50 000 või 60 000 TÜ suu kaudu ühe korraga). D3-vitamiin on üpris ohutu isegi suurtes annustes.
  3. E-vitamiin: koosneb mitmest eri vormist. Leidke kvaliteetne tootja, keda usaldate. Hea looduslik vorm on „tokoferoolide segu”.
  4. Magneesium: seda võib leida mitmes vormis, dr Cheng kasutab tavaliselt kahte – magneesiumglütsinaat kombineeritult magneesiumtsitraadiga. Magneesiumglütsinaat läheb kergesti verre. Magneesiumtsitraat imendub halvemini, osa jääb seedetrakti. Aga selle eelis on kõhu läbikäimise kiirendamine – sellega on paljudel inimestel raskusi. Veel üks magneesiumi vorm on magneesiumtreonaat, millel on ainulaadne omadus tungida läbi vere-aju barjääri ja luua ajus suur magneesiumi kontsentratsioon. Dr Cheng soovitab sageli magneesiumtreonaati une parandamiseks, migreenide puhul ja isegi krambihoogude vastu. Magneesiumkloriid imendub kergesti ja ei tee kõhtu lahti.
  5. Vesinikperoksiid: vesinikperoksiidi 3% lahus on väga hea ohutu, tõhus ja taskukohane vahend kasutamiseks mitmesuguste bakterite ja viiruste, sealhulgas ka Covid-19 vastu. Vastupidiselt levinud arvamustele on vesinikperoksiidi 3% lahuse nebuliseerimine (udupihustamine) tegelikult üpris ohutu, kui seda kasutatakse kogenud arsti järelevalve all. Vesinikperoksiidi kliinilist kasutamist on palju uuritud ja sellest on olnud abi ka vähi ja südamehaiguse korral.
  6. Kortisool: looduslik aine tugeva põletikuvastase toimega, mis stressiolukorras reguleerib organismi immuunsüsteemi. Kortisool võib tõhustada C-vitamiini antioksüdantset toimet. Arsti järelevalve all võib intravenoosse C-vitamiini suurte annuste mõju veelgi tugevdada kortisooliga.

Kokkuvõte

Oksüdatiivne stress mängib keskset osa raske Covid-19 ja muude haiguste puhul, kus esineb tsütokiinide torm. Lipiidide peroksüdatsiooni ahelreaktsioon on tsütokiinide tormi keskne osa. Selle ahelreaktsiooni ärahoidmiseks ja peatamiseks on vaja terviklikku süsteemset antioksüdantide kaskaadi, millesse kuuluvad C-vitamiin, E-vitamiin, koensüüm Q10, alfalipoehape, glutatioon, B3-vitamiin (niatsiin) jt. Kui mõnda neist komponentidest napib või pole üldse, võib see kaskaad kaotada tõhususe ja ei suuda siis peatada tsütokiinide tormi. Mehhanism on universaalne – see ei ole seotud ühegi konkreetse patogeeniga. Selle mehhanismi arvessevõtmisel võib olla suur tähtsus viirushaiguste ja ka muude haiguste ravimisel. Selle kasutamist ravimiseks on vaja edasi uurida.

Viited

(107 viidet teadusartiklitele, vt www.orthomolecular.org/resources/omns/v18n03.shtml , References)

Täiendus:

Samal veebisaidil on 4. veebruaril 2022 avaldatud D. Kalita artikkel www.orthomolecular.org/resources/omns/v18n07.shtml , milles autor räägib, kuidas ta oma päriliku haiguse (nemaliinmüopaatia) vastu sai soovitusi ja abi ortomolekulaarse meditsiini loojatelt dr R. J. Williamsilt, dr Linus Paulingult ja dr F. R. Klennerilt. Nad soovitasid tal tugevdada immuunsüsteemi õige toitumise ja toidulisandite abil. Dr Williams pani talle südamele, et heade tulemuste saavutamiseks on kehale vaja anda kõiki toitaineid ja muid aineid, mida see vajab, ja nii palju, kui see vajab, kuna erinevalt enamikust ravimitest töötavad toitained ja muud vajalikud ained ühtse tiimina koos.