Google’i abil sattusin veebisaidile c19early.com , millel on kokku võetud teadusartiklites esitatud tulemused Covid-19 ravimisel väga paljude ravimitega. Eri ravimeid käsitlevate ülevaadete või artiklite leidmiseks tuleb klõpsata veebisaidi linkidel. 32 ravimi kohta on esitatud ülevaated paljudest teadusartiklitest (nn meta-analüüsid). Loetelu lõpus on link Other (c19early.com/treatments.html ), kust võib leida viited selliste ainete kasutamisele, mille kohta meta-analüüsi (veel) ei ole. Kogu veebisaiti uuendatakse ja ajakohastatakse pidevalt.

Selle saidiga tutvuma minnes tuleks arvesse võtta asjaolu, mida rõhutatakse peaaegu iga ravimit käsitleva meta-analüüsi sissejuhatuses: ravimid ei asenda vaktsineerimist (ega muidki ohutusmeetmeid). See on arusaadav: parem on püüda mitte haigeks jääda kui loota, et ravim võib haige jälle terveks teha. Arvestada tuleks ka, et ülinakkav ja ohtlik haigus piirab juba iseendast meie kõigi vabadust – inimene ei peaks mõtlema mitte ainult oma tervise hoidmisele, vaid ka sellele, et ta ei nakataks teisi. (Samal põhjusel on keelatud joobes autojuhtimine – joodik ise pääseb vahest eluga, aga surma võib saada mõni teine.)

Teiseks tuleb arvesse võtta, et paljusid loetletud ravimitest ei ole katsetatud nii suurte inimhulkadega kui vaktsiine.

Kolmandaks võiks meeles pidada, et kuigi praegu räägitakse palju vaktsiinide kõrvaltoimetest, on need ikkagi suhteliselt harvad ja nõrgad, võrreldes Covidi enda toimete ja kaugtagajärgedega, ning et ka ravimitel on kõrvaltoimeid, kusjuures mitme ravimi paralleelsel kasutamisel võib ootamatuks „kõrvaltoimeks” olla ka surm, samas kui tõhusus igal üksikul juhul ei ole tagatud, nagu võib näha viidatud artiklitest.

Neljandaks tuleb rõhutada, et iseravimine on ohtlik: algavat haigust on kergem ravida ning arstidel on kogemusi ka raskete juhtudega, iseravijal neid ei ole. Seepärast tuleks pöörduda ikka aegsasti arsti poole.

Viiendaks: ei ole mõtet otsida nendest graafikutest ja viidetest imerohtu – seda ei ole Covidi vastu leitud. Arstid ja teadlased on katsetanud paljusid teadaolevaid vahendeid, millest võiks abi olla ja paljudel juhtudel ongi abi olnud. Siin on aga ka üks põhimõtteline raskus: kuidas saab üldse öelda, et see ja see ravim mõjus? Ilmselt ei juhtu just sageli, et raske haiguse puhul pannakse kogu lootus ainult ühele vahendile – arvatavasti proovitakse korraga ikka mitut vahendit. See tekitab tõsiseid raskusi ravitoime omistamisel ühele või teisele vahendile ja võib suurendada hajuvust, kui andmeid püütakse kokku võtta meta-analüüsi jaoks (võib-olla kasutati koos meid huvitava vahendiga mõnes töös veel mingeid tõhusaid abistavaid vahendeid?). Igatahes näib, et diagrammid on eelkõige umbkaudseks orienteerumiseks; suurema huvi korral tuleb vaadata meta-analüüse ja nende aluseks olevaid teadusartikleid.

Seda kõike meeles pidades läheme nüüd artikli juurde (LINK c19early.com ). Vasakul serval on 32 rohkem uuritud ja meta-analüüsis käsitletud vahendi loetelu ja lõpus veel link Other (LINK: c19early.com/treatments.html), millega saab avada veel 390 vahendi loetelu. Veebisaidilt leiame kõigepealt neli suurt diagrammi 32 enam uuritud vahendi kohta: 1) kõikidest uuringutest saadud andmed koos (kõik tulemused koos, kõik haiguse staadiumid koos); 2) ravi alustamine varases staadiumis  (kõik tulemused koos); 3) kõik suremuse andmed (kõik staadiumid koos); 4) suremus ravi alustamisel varases staadiumis. Nendel neljal diagrammil näitab rombike tulemust: mida vasemal asub rombike, seda tõhusam oli ravim. Roheline rombike näitab usaldusväärsemat tulemust (rohkem kui kolm uuringut, rohkem patsiente), hall rombike vähem usaldusväärset tulemust, pruun rombike osutab pigem negatiivsele toimele. Horisontaaljoon rombikese all näitab tulemuste hajuvust; usaldusväärsemad tulemused on rohelisel horisontaaljoonel.

Tuleb arvestada, et vahendeid Covidi ravimiseks ei ole kasutatud mingite kontrollitud ravieeskirjade järgi, kus võiks loota, et parim tulemus saadakse kõige nõrgema kahjuliku kõrvaltoime juures. Artiklites on näidatud kasutatud annused jm üksikasjad (näiteks profülaktikaks, haiguse varases järgus, hilises järgus). Paljusid vahendeid ei ole võib-olla kasutatud piisavas annuses. (Th. E. Levy raamatus „C-vitamiin – esmane rohi kõikide hädade vastu” on räägitud, kuidas väike C-vitamiini annus ei avalda toimet, aga suur annus avaldab, kusjuures C-vitamiinil ei ole kahjulikke kõrvaltoimeid. Zheng et al. c19vitaminc.com/zheng.html näitasid hiljuti, et raske Covidi juhtudel C-vitamiini mõõdukast annusest  (2–4 g päevas veeni kaudu) kasu ei ole.)

Esimene järeldus nendest neljast diagrammist näib olevat, et peaksime alustama oma mõtlemise ümberkujundamisest: levinud on uskumine mingisse muinasjutulisse vahendisse, hõbekuulisse, mis kurja ühe hoobiga kõrvaldab – sellisele naiivsele usule toetub kogu „teadmuspõhiste” ravimite reklaamimise tööstus, mille juhtmõte on: „See ravim päästab!” Aga kui sellist imevahendit ei ole leitud ja vahest ei leitagi, siis tuleb mõelda, mida loodus ise pakub haigustega võitlemiseks.

Kõigepealt tuleb anda kehale kõik see, mida keha vajab, et olla terve ja tugev. Need on eelkõige vitamiinid ja mõned mineraalained, mida igaüks saab hakata endale profülaktika mõttes kohe manustama – ikka selleks, et mitte haigestuda või kui haigestuda, siis kergemalt. Niisiis alustame „hõbekuuli” asemel nii paljukuuldud asjast nagu vitamiinid.

Vitamiinide puhul ei saa rääkida, millisest vitamiinist on olnud kõige rohkem kasu – kõik vitamiinid on vajalikud. Pigem on asi kõige karjuvama nappuse kõrvaldamises. Ja talvisel ajal on kõige enam puudus D-vitamiinist, kuna talvel me päikest ei saa, kuid D-vitamiini võtmine toidulisandina ei ole veel väga levinud komme. Vt D-vitamiini ülevaade c19vitamind.com ja metaanalüüs vdmeta.com . Igatahes võimaldab D-vitamiini manustamine vähendada suremust 47%, varase manustamise korral paraneb seisund 86%-l haigetest (andmeid on siiski vähe). A-vitamiin (c19early.com/va ja c19early.com/vameta.html) on samuti paljusid aidanud, kuid tulemusi on statistiliste järelduste tegemiseks vähe. Siiski võib teha praktilise järelduse, et Mölleri kalamaksaõli, mis sisaldab A-, D- ja E-vitamiini, aitab ka seda haigust eemal hoida. Näib, et C-vitamiinist on vähem abi kui A- ja D-vitamiinist c19vitaminc.com/meta.html , kuid võib-olla arvestatakse meta-analüüsis väga mitmesuguseid annuseid, samas kui eriti tõhusad on just väga suured veenikaudsed annused. Organism peaks olema hästi varustatud ka tsingiga (c19zinc.com ja c19zinc.com/meta.html ), mis on vajalik immuunsüsteemi tööks ja muidugi veel paljuks muukski.

Need on kõik kergesti kättesaadavad, taskukohased ja looduslikud vahendid, millega iga inimene võib oma šansse parandada.

Kergesti saab aga manustada ka näiteks kurkumiini (koos musta pipraga) c19curcumin.com/meta.html . Väga mitmekesiseid ravitoimeid omistatakse taimsele värvainele kvertsetiinile (c19quercetin.com ja c19quercetin.com/meta.html ), mida leidub sibulates, tsitruselistes jne ning mis on apteegis saadaval, kuigi mitte väga odava hinnaga. Needki vahendid on diagrammidel üpris kõrgel kohal

Tuntud rögalahtisti broomheksiin (c19bromhexine.com  ja c19bromhexine.com/meta.html ) on ülddiagrammide  c19early.com järgi samuti küllaltki tõhus.

Nagu igaüks võib viidetest näha, on Covid-19 vastu proovitud väga mitmesuguseid vahendeid, kalleid retseptiravimeid ja isegi üpris mürgiseid aineid. Väga vähesed neist on jõudnud üldisemalt tunnustatud ravivahendite tabelisse (viimane tabel roheliste ja hallide ruudukestega; klõpsata tuleb tabeli all olevale lingile Details c19adoption.com ). Siin nimetatud vahenditest ei ole seda au pälvinud A-vitamiin, D-vitamiin, broomheksiin, kvertsetiin. Egiptus on ravivahendina tunnustanud tsinki ja C-vitamiini, Venezuela C-vitamiini. Kõige enam on ravivahendina tunnustatud hüdroksüklorokiini, aga ka ivermektiin on üpris kõrgel kohal tunnustatuse poolest: Bangladeshis, Egiptuses ja Venezuelas päris ametlikult (roheline ruut), Indoneesias, Mehhikos ja Ukrainas vist poolametlikult (kahvaturoheline ruut), Indias, Nigeerias ja Colombias mitteametlikult (tumehall ruut) ja veel mitu maad on märgitud helehalli (USA, Brasiilia, Jaapan, Peruu) või kahvatuhalli (Filipiinid, Saksamaa, Tai, Malaisia) ruuduga.

Nagu näeme, on ivermektiin saanud ootamatult tähtsa koha tunnustatud ravivahendite hulgas ning looduslikumad vahendid kipuvad jälle tagaplaanile jääma, kuigi mööndakse, et need toimivad. Ivermektiini edu toetab natuke vahest usk „hõbekuulisse” – raske on leppida teadmisega, et tõhusamat abi võivad pakkuda juba ammu tuntud vitamiinid, tsink, mõned looduslikud ained nagu kvertsetiin ja kurkumiin (vt siin blogis  elujoud.lux.ee/koroonapandeemia-elujoud-ja-vitamiinid/ ). Päris tähelepanuta ei ole vitamiinid siiski jäänud, Eestiski on ettevõtjaid, kes püüavad oma töötajate haigestumise riski vähendada vitamiinide tasuta jagamisega.

Siin võiks igal inimesel tekkida küsimus, mida ta ise saaks veel teha oma tervise hoidmiseks pandeemia ajal. Eespool kirjeldatud veebisaidist kipub jääma mulje, et tuleb end vaktsineerida ning edasine oleneb juba juhusest ja arstidest. Nii oluline kui vaktsineerimine ka ei ole, ei saa maailm jääda siiski igavesti kõigile tõhustusdoose süstima edition.cnn.com/2022/01/04/health/andrew-pollard-booster-vaccines-feasibility-intl . Peame püüdma ka iseennast teha haiguskindlamaks, seda enam, et iga samm selles suunas ei ole mitte üksnes šanss võitluses Covidi vastu, vaid ka muude nakkushaiguste vastu, ning kui suudame kaalus allavõtmise populaarsemaks muuta, siis ka väga paljude muude haiguste vastu, mis lühendavad eluiga. Elujõu preemia selle aasta laureaadi dr Natalia Trofimova töö muutub üha väärtuslikumaks (vt tema raamat „Paastuga terveks” rahvaraamat.ee/p/paastuga-terveks/38627/et ).

Paastumisest on kirjutatud ka siin blogis elujoud.lux.ee/rahvakombed-paast-ja-koroona . Samas on öeldud, et väiksem kehamass annab suuri eeliseid võitluses Covidiga.

Ühes uuemas uurimuses väidetakse, et rasvunud inimestel on 46% suurem risk haigestuda Covid-19sse. Samuti leiti, et neil on suurem risk raskesti haigestuda, 113% suurem tõenäosus sattuda haiglasse, 74% suurem risk jõuda haigusega intensiivraviosakonda ja 48% suurem risk viiruse tõttu surra. Pikemalt vt Meditsiiniuudised www.mu.ee/uudised/2022/01/04/veel-uks-hea-pohjus-kaalust-alla-votta-covid-19

Riske võitluses Covidiga ei ole vahest vajagi hinnata kaalu ja peegli abil – olulisem on organismi biokeemia, eriti veresuhkru ja ketokehade tase, mida saab (näiteks vahelduva paastumise ja ketoosiseisundiga) hakata paremaks muutma juba üsna kiiresti, veel enne, kui kehakuju jõuab oluliselt muutuda.

* * *

Ortomolekulaarse meditsiini veebisaidil orthomolecular.org võib leida juhendeid oma tervise iseseisvaks tugevdamiseks.

On teada (orthomolecular.org/resources/omns/v17n17.shtml ), et Covidi patsientidel langeb C-vitamiini-sisaldus lausa skorbuuti iseloomustavale tasemele. Viirusega võitlemiseks kulub nii palju C-vitamiini, et organismi varud lõpevad, tekib kopsupõletik, paljude organite talitlus muutub võimatuks ja inimene sureb. Soovitatakse (LINK orthomolecular.org/resources/omns/v17n29.shtml ) võtta sisse kolm korda päevas 1 g C-vitamiini, üks kord päevas 350 mg magneesiumi, 50 mg tsinki, 100 mikrogrammi seleeni (apteegis: „Selesaan”) ja 5000 TÜ D-vitamiini – nii peaks olema võimalik panna alus immuunsusele, mis vähendab nakatumise ja haiglasse sattumise riski. (D-vitamiiniga ei tohi siiski üle pakkuda, see annus sobib talvel ja alustamiseks, mitte pidevalt.) Selline immuunsus peaks inimest kaitsma mis tahes uute tüvede ilmumise puhul või ka lihtsalt gripilaine ajal. Samas on öeldud, et raskesti haige inimene vajab palju rohkem C-vitamiini, eelistatavalt veeniülekande kaudu.

Covidi-19 ravimine on suur ja keeruline teema, millega peaksid tegelema arstid ja teadlased. Mingi ravimi väljahüüdmine poliitikute poolt kusagil rahvakogunemisel on päris absurdne idee. Kummaline on ka asjaolu, et meditsiiniametnikud (kes haige elu päästmise eest otseselt ei vastuta) keelavad siiski ära mõne meetodi kasutamise, nii et arstid peavad vajalikuks neid kohtusse kaevata, millega raviotsuste tegemisse kaasatakse ka kohtunikud, kes ravimisest midagi ei tea. Mitu sellist kohtuasja on käimas. Ilmselt põrkub siin liiga palju ärihuvisid, liiga suur tähtsus on reklaamil ja isegi poliitilistel huvidel. Vaidluses pidavat selguma küll tõde, aga kas tõde huvitabki veel kedagi, kui mängus on nii palju erinevaid huvisid ja patsiendi huvid võivad nende hulgas hoopis meelest minna? – Kindlam on püüda haigust endast eemal hoida ja teha ise kõik võimalik oma tervise tugevdamiseks. Kui see ei õnnestu ja haigus ikkagi pääseb ründama, tuleks kiiresti pöörduda arstide poole.